Enflasyon oranı ne zaman açıklanacak, saat kaçta? Haziran ayı enflasyon oranı beklentisi…

Her ay yükselmeye devam eden enflasyonun bu yıl zirveyi gördüğü mayıs ayının ardından yıllık bazda düşüşe geçmesi bekleniyor. Gelecek belli olacak memur ve emekli zammını belirleyecek bir etkisi olacak olan Haziran ayı enflasyon oranı piyasalar tarafından da merakla bekleniyor.

ENFLASYON ORANI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Haziran ayı enflasyon oranı 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 10.00’da açıklanacak.

HAZİRAN AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ

Reuters anketine göre enflasyonun Haziran’da %72.6 ile yıllık bazda ilk düşüşünü kaydetmesi, yıl sonunda ise %42.2 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. 

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, haziran ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2,28 artacağını tahmin ediyor.

AA Finans’ın Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak haziran ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 15 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. 

Buna göre, ekonomistlerin haziran ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 2,28 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin haziran ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 1,90, en yüksek yüzde 3,00 aralığında yer aldı. 

Ekonomistlerin haziran ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre, bir önceki ay yüzde 75,45 olan yıllık enflasyonun yüzde 72,68’e ineceği öngörülüyor. 

Öte yandan, ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentisi haziranda yüzde 42,61 oldu. 

Tüketici Fiyat Endeksi, mayısta yüzde 3,37 artış kaydetmişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir