Kaza tutanağında yeni dönem: e-Devlet’ten yapılabilecek! Yeni uygulama nasıl işleyecek? İşte detaylar…

Milliyet.com.tr/ ÖZEL Trafikte her sürücünün başına gelebilecek olan kazalar ve sonrasında doldurulan tutanaklara ilişkin büyük bir kolaylık hayata geçti. Artık kaza tespit tutanakları elle doldurulmak yerine e-Devlet üzerinden sisteme kaydedilebilecek. Peki burada süreç nasıl işleyecek, hangi durumlarda e-Devlet üzerinden kaza tespit tutanağı yapılamıyor?

YENİ UYGULAMA NASIL İŞLEYECEK?

Konuyla ilgili merak edilenleri Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Balkır Demirkan milliyet.com.tr’ye anlattı. Demirkan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Yeni uygulama ile, kazaya karıişmış olan kullanıcılar e-devlet şifreleri ile e-devlete girdikten sonra, tutanak olarak da e-devlet menüsüne erişerek kaza tutanağı tutarak, hasar ihbarında bulunabilecekler.

Tutanak menüsüne girdikten sonra var ise kayıtlı araçları önlerine gelecek, yine var olan poliçeleri de bu menü üzerinden görünecek. Kazaya karışanlar, bu menü üzerindeki adımları takip ederek dijital tutanağı ekranları üzerinden düzenleyebilecekler. Bu esnada poliçe ve araç bilgileri eğer kayıtlı ise doldurmaya gerek olmadan otomatik ekranlarına gelecek.

Ekrandaki kaza yeri fotoğrafları, sürücü belgesi gibi evraklar yüklenip kaza ile ilgili beyanlarını ekranda doldurduktan sonra, hem ihbar vermiş hem de tutanağı düzenlemiş olacaklar.

KAZA TESPİT TUTANAKLARININ DİJİTALLEŞMESİNİN NE GİBİ FAYDALARI OLACAK?

Bu sayede kişisel verilerini 3. şahıslardan gizlemiş olacaklar, ihbarı doğrudan sorumlu şirkete iletmiş olacaklar, bu dijital ortam sayesinde çok hızlı ihbar verilebilmiş olacak, evrakları da dijital olarak yüklenmiş olması nedeni ile yeniden gönderip alma sorumluluğu olmayacak.

Ayrıca kayıt dijital ortalamada oluştuğu için kaza tutanağının sonucu da yine e-devletten takip edilebilecek, bir nüshası daima e-devlette olacak.

ZİNCİRLEME KAZALARDA E-DEVLET ÜZERİNDEN TUTANAK DOLDURULAMIYOR. BU NEDENLE SÜRÜCÜLER YİNE DE KAZA TUTANAKLARINI KAĞIT OLARAK BULUNDURMALI MI?

Araçlarda zaten kaza tespit tutanağı bulundurma zorunluğu yok, kişiler dilerlerse bulunduruyordı. Ancak hiç kaza yapmayan bir kişi tutanağı da araçta taşımayabiliyordu.

e-Devlet’in sağlamış olduğu bu imkan ile artık evrağın yanınızda olma sorunu da yok. Ancak çoklu kazalar için bir tutanak bulundurma ihtiyacı olabilir, yine yaralanmalı ve ölümlü kazalar için ve kamu araçları ile kazalar için polisin çağrılması gerekebilir. Bu durumlar çok istisna durumlardır. Dijital tutanağın yaygınlaşması ile çoklu kazaların da bu ortama girilmesi mümkün olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir