Reuters: Türkiye, Afrika’daki krizin çözümü için devreye girdi

Türkiye’nin, Somali ve Etiyopya arasında yaşanan Somaliland krizinin çözümü için arabuluculuğa başladığı bildirildi.

Etiyopya’nın Kızıldeniz sahillerine erişim sağlamak için Somali’den tek taraflı bağımsızlık ilan eden Somaliland’la yaptığı anlaşma, son yıllarda Afrika’da tırmanışa geçen bölgesel tansiyonu yeniden yükseltmişti.

Etiyopya ile Somaliland arasında liman kullanımı ve denize erişim için 1 Ocak’ta imzalanan mutabakat zaptı, Etiyopya’nın hem ticari hem de askeri olarak Somaliland kıyılarında faaliyet yürütmesine izin veriyor. Somaliland Başkanı Musa Bihi Abdi, anlaşmanın tamamlanmasıyla Etiyopya’nın kendilerini “bağımsız” olarak tanıyacağını söylerken anlaşmayı “yasadışı” sayan Somali’den çok sert tepki gelmişti.

Reuters’a konuşan konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara göre, Ankara iki ülke arasındaki krizin çözümü için devreye girdi. Türkiye’nin arabuluculuğunun krizin çözümü için son girişim olduğunu aktaran kaynaklar, ilerleme şansının düşük olduğu yorumunu yaptı. 

Türkiye, Afrika’daki yakın müttefiki Somali ile şubat ayında savunma anlaşması imzalamış ve sınırlarını koruması için deniz gücü desteği sözü vermişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir